Pure CSS za to nestojí

Před zhruba třemi měsíci jsem tu psal něco o Pure CSS. Mimo jiné i to, že na otázku, jestli to za to stojí, dokážu odpovědět možná za rok. Odpověď však znám už teď – nestojí to za to. Jak jsem k tomu došel?Předělával jsem starou šablonu tak, aby byla responsivní. Layout nebyl komplikovaný, ideální pro použití gridu z Pure. Šlo v zásadě o to, aby se s tím lépe pracovalo na mobilech. Pure CSS měl být nástroj, který tuto úpravu usnadní. Nebyl.

Jedna věc je, že je potřeba dát spoustě prvků příslušné třídy a fakticky je potřeba celou šablonu kompletně přepsat, aby to pasovalo do toho, jak bylo Pure zamýšleno. Druhá věc jsou defaultní barvy. Formulářové prvky, tlačítka, menu. To všecho dostane bílé pozadí a šedý text.

Samozřejmě není takový problém tyto styly přetížit. Problém je, že to musíte udělat, nemůžete tyto vlastnosti prostě dědit od nadřazených (protože to vám Pure přepíše).

Ve výsledku je to, čeho se dá díky Pure dosáhnout, možné dosáhnout i bez něj a není to víc práce. V hotových šablonách naopak je dost výrazný problém do nich Pure nalámat. Když jde jen o to přidat breakpointy a přimět věci jako menu aby se chovaly rozumě na mobilech, je daleko jednodušší si to udělat ručně. Dokonce natolik jednodušší, že napůl purifikovaný layout teď zahodím a začnu od začátku, ale bez Pure.

Jsem přesvědčený, že mi to tak zabere daleko méně času.