Menší obrázky bez ztráty kavlity? JPEGmini!

 

V době digitální fotografie máme každý tisíce a tisíce fotek, zabírající mnoho a mnoho gigabajtů na našich discích. Ačkoliv to je, vzhledem ke zvětšující se kapacitě a klesající ceně disků, jen malý problém, problém to stále je. V momentě, kdy chcete aby si ty fotky někdo stahoval přes mobilní připojení, je z toho dokonce velký problém, protože přenesená data bývají zpoplatněna.

Základem je výběr vhodného formátu, ve kterém soubory uložit. Zdaleka nejrozšířenějším formátek je JPEG. Tento formát má velmi dobrou ztrátovou kompresi. To znamená, že ukládá data úsporně, ale sem tam se něco ztratí. Na obrázku se to projeví jako šum, který se na fotografii ztratí a pokud je kvalita nastavena nějak rozumně a nemáte obrázky pořízené Hubbleovým teleskopem a určené k podrobné analýze, rozdíl nepoznáte.

Háček je s jednobarevnými plochami, nebo například komiksovými kresbami, na kterých je šum vidět a je lépe je uložit v bezztrátových formátech, jako jsou PNG nebo GIF. V GIFu se ovšem musíte vejít do 256 barev a PNG bude zas daleko větší, než pokud byste použili JPEG.

Sečteno a podtrženo v 99% případů je JPEG nejvhodnějším formátem pro uchovávání a přenášení obrázků a web je ho plný. Jak to tedy udělat, aby byly obrázky co nejmenší a stále přitom vypadaly dobře? Řešením je šikovná aplikace JPEGmini, která vylepší uložení fotky. Sice přeuložení chvíli trvá, ale obrázek ve výsledku zabírá méně místa. Často výrazně méně místa. Třeba polovinu, nebo třetinu toho, co předtím. Někdy ještě méně. Nejlepší na tom ale je, že se jeho kvalita nijak nezhorší.

Čím větší obrázek je, tím více s ním dokáže JPEGmini ušetřit. Když jsem jím prohnal svoje fotky (cca 20GB), zmenšil je o více než 20% (asi 4,5GB). Jenže to jsou fotky uložené s kvalitou nejméně 90, pro použití na webu často stačí méně. Například dvě následující fotografie se liší tím, že  že první není upravena v JPEGmini a druhá je. Velikost té první je 315 kB, velikost druhé je 195 kB. Najdete nějaký rozdíl?

Původní obrázek

 

Obrázek zpracovaný JPEGMini

Obrázek zpracovaný JPEGMini

Minimalizovat velikost fotek na webu se vyplatí. Nejen že připravíte mobilní návštěvníky o menší část jejich datového tarifu a ušetříte za sto let nějaký ten watt energie spotřebované na přenos, ale zkrátíte také čas potřebný na zobrazení vaší stránky a třeba i ušetříte pěkných pár MB na webhostingu.