Tvorba webových aplikací

Vytvářením webových stránek a aplikací se zabývám už někdy od roku 2003. Od roku 2006 se tím dokonce živím. Vystřídal jsem několik zaměstnavatelů a podílel se na tvorbě, rozvoji, nebo údržbě více než stovky webových prezentací. Nyní pracuji na volné noze.

Mám za sebou jednoduché statické stránek, prezentace postavené na redakčních systémech, práci na rozsáhlých portálech, elektronických obchodech, mamutím agregátoru, i práci na webu České televize.

Zaměřuji se na backend. Jinými slovy, starám se o to, aby web fungoval, jak bude vypadat se stará někdo jiný. Třeba pro tento web jsem dělal i vzhled a je to na něm znát. Naštěstí znám několik velmi schopných webových grafiků a designérů, kteří to dokáží o poznání lépe než já a mohu s jejich pomocí dodávat úplná řešení.

Za dobu mé praxe jsem měl možnost pracovat s celou řadou technologií. Základem je PHPMySQL (také trochu PostgreSQL, SQLite, nebo MSSQL). Dlouhou dobu jsem pracoval na Zend Frameworku a seznámil jsem se i s Nette Frameworkem. V současnosti upřednostňuji budování z komponent nezávislých na konkrétních frameworcích a zkoumám minimalistický framework Slim. Mnoho zakázek stavím na redakčním systému WordPress. Mám poměrně slušné zkušenosti s laděním rychlosti aplikací.

Frontend sice není moje parketa, ale samozřejmě dobře znám HTML, dokážu se poprat i s CSS, dokonce i s LESS nebo SASS, i když nerad. Zvládám i javascriptové záležitosti, převážně s použitím jQuery, ale trochu oťukávám i AngularJS. Mám také určité povědomí o přístupnosti webu pro slabozraké.

Jestli máte rádi zkratky, pak vás jistě potěší, že mi není cizí práce s XML, SOAP, REST, OAuth a všemožnými API.

Protože zkušenosti nejsou vždy jen dobré, jsou i takové technologie, které jsem vyzkoušel a zjistil, že už je nikdy nechci ani vidět. Mezi tyto technologie patří Prototype, Joomla!, Drupal, Prestashop nebo Silverlight.